Historia szkoły
Choy Lee Fut Kung Fu ćwiczone jest w Wieliczce od 1993 roku. W latach 1993-2000 działalność była prowadzona jako Oddział Polskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki Choy Lee Fut. W roku 1998 zaistniał również Oddział w Bochni.
Od początku działalności oddziałów w Wieliczce i w Bochni pieczę nad ich rozwojem miał Sifu Tomasz Chabowski. W roku 2000 założył Szkołę Sztuk Walki Kung Fu ”Lung”, która kontynuując działalność tych oddziałów rozszerzyła ofertę o systemy wewnętrzne Luohan Qigong i Tai Chi Chuan.
W tej chwili główna siedziba Chan Family Choy Lee Fut Hung Sing Gwoon LUNG mieści się w Wieliczce, a oddziały Szkoły Lung działają również w Krakowie, Skawinie oraz Przemyślu.
Szkoła ”Lung” prowadzi specjalistyczne i rekreacyjne zajęcia dla dzieci (już od 5-go roku życia) oraz dla młodzieży i dorosłych. Od pokoleń zauważano, że kung fu jest doskonałą metodą kształtującą dziecko fizycznie i psychicznie. W oparciu o tradycyjne metody systemu Choy Lee Fut stworzono specjalny program przeznaczony dla dzieci i młodzieży, który jest czymś więcej niż tylko propagowaniem aktywności fizycznej. Wiedząc, że uprawianie Choy Lee Fut gwarantuje prawidłowy rozwój mięśni, ścięgien i stawów, zwiększa elastyczność, koryguje wady postawy, poprawia wydolność fizyczną jak i umysłową, a odpowiednia atmosfera na zajęciach kształtuje pozytywne cechy charakteru, takie jak: samodyscyplinę, wytrwałość, koleżeństwo, szacunek dla innych dbamy o rozwój młodych ludzi.
W grupach specjalistycznych zawodnicy szkoleni są do zawodów sportowych w formach jak i w walkach, począwszy od systemu przerywanego (przede wszystkim dla dzieci) poprzez metodę ciągłą w lekkim kontakcie do walk pełno kontaktowych. Zawodnicy Szkoły Sztuk Walki Kung Fu „LUNG” stając się członkami Młodzieżowego Klubu Sportowego Kung Fu kilka razy w roku biorą udział w zawodach sportowych rangi krajowej, jak i międzynarodowej.
Wychowankami Sifu Tomasza Chabowskiego są medaliści:
Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Tradycyjnego Wushu w konkurencji Taolu (formy)
Patryk Szlęk (Mistrz Świata Juniorów oraz Mistrz Europy Juniorów),
Sandra Jędrzejowska (Wicemistrzyni Świata Kobiet),
Agnieszka Gaczoł (Wicemistrzyni Europy Kobiet),
Aleksandra Dziurdzia (Wicemistrzyni Europy Kobiet),
Ewelina Michalczyk (Wicemistrzyni Europy Kobiet),
Wiktoria Dębosz (Wicemistrzyni Europy Juniorek oraz brązowy medal w konkurencji walk Qingda)
Mistrzostw Świata stylu Choy Lee Fut
Sebastian Starowicz (Mistrz Świata Juniorów – Qingda)
Krzysztof Wołek (Wicemistrz Świata Juniorów – taolu),
Mistrzostw Europy Tradycyjnego Wushu w konkurencji Qingda (walki w lekkim kontakcie)
Paweł Bochenek (Mistrz Europy Juniorów 65 kg)
Mistrzostw Europy Wushu w konkurencji Sanda (walki w pełnym kontakcie)
Robert Krawczyk (Wicemistrz Europy Juniorów 65kg)
Kacper Kuć (Wicemistrz Europy Juniorów 65kg)
Weronika Wojsznis (brązowy medal ME Kobiet 52kg)
Karol Bromblik (brązowy medal ME Mężczyzn 85kg, srebrny medal na prestiżowym turnieju Moscow Wushu Stars)
Pucharu Europy Kuoshu – (Agnieszka Gaczoł, Sandra Jędrzejowska, Karol Bromblik),
Jednak sukcesy sportowe nie są celem szkolenia, traktowane są jako „efekt uboczny” poważnego podejścia do zjawiska jakim jest kung fu. Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci, a dla młodzieży, kobiet i mężczyzn nauka samoobrony, która (niestety) może się przydać w dzisiejszych czasach i przede wszystkim kształtowanie charakteru, samodoskonalenie osobowości, harmonia umysłu, ciała i ducha to główne cele jakie przyświecają praktykowaniu kung fu.
Szkoła prowadzi również zajęcia systemów wewnętrznych, doskonałych również dla osób starszych nawet w podeszłym wieku.
System Luohan Qigong, który jest integralną częścią stylu Choy Lee Fut to delikatne ruchowe ćwiczenia oddechowo – relaksacyjne, które stopniowo wzmacniają ciało, relaksują i pozwalają na czynny wypoczynek w każdym wieku. To łagodne, płynne ruchy, które doskonale wpływają na zmniejszenie napięcia psychofizycznego jakie powstaje w wyniku stresów, na które jesteśmy codziennie narażeni.
Ćwiczenia Luohan Qigong z powodzeniem stosowane są również w rehabilitacji ruchowej, jak i w leczeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych. System ten jest również doskonałym uzupełnieniem dla osób ćwiczących dynamiczne systemy walki, wymagające dużego wysiłku i powodujące duży wydatek energii. Wewnętrzne formy powodują, że Choy Lee Fut jest systemem kompletnym.
Szkoła organizuje również seminaria szkoleniowe, pokazy, wykłady, prelekcje, obozy letnie i zimowe
oraz obchody powitania Nowego Roku Chińskiego.
Ponad 1500 letnia tradycja dała możliwość podniesienia technik walki wręcz w Chinach do rangi sztuki. Dzięki takim korzeniom kung fu jest integralnym elementem ekologicznego chińskiego podejścia do świata i życia oraz jest owocem tysięcy lat obserwacji, ćwiczeń i praktyki. Kung Fu Choy Lee Fut jest sztuką, kontemplacją, umiejętnością samoobrony, systemem gimnastycznym pozwalającym zachować zdrowie i osiągnąć długowieczność, dla ćwiczącego wytrwale kung fu staje się całym życiem. Kung Fu buduje charakter człowieka. Tworzy siłę fizyczną aby uzyskać moralną. Sztuka walki staje się także sztuką pokoju.
Tak szeroka działalność Szkoły Sifu Tomasza Chabowskiego pozwala na przybliżanie polskiemu odbiorcy tajemnic i spuścizny wschodniego spojrzenia na świat oraz na podtrzymywanie i przekazywanie nowym pokoleniom tradycji Chan Family Choy Lee Fut Kung Fu.